Herbata oolong - właściwości, sposób parzenia i korzyści dla zdrowia

Herbata oolong - właściwości, sposób parzenia i korzyści dla zdrowia

Herbata oolong nazywana jest również herbatą niebieską, szmaragdową, turkusową, a także smoczą. Pozyskiwana jest, tak jak większość herbat (np. herbata czarna lub zielona) z krzewu Camellia sinensis. Wytwarzana jest z częściowo utlenionych liści herbaty, inaczej niż herbata czarna, która jest w pełni utleniona oraz herbata zielona, która z kolei jest lekko utleniona.

Oolongi poddawane są częściowemu utlenieniu, między 10% a 80%. Dlatego w tej samej kategorii możemy znaleźć oolongi jasne o delikatnych nutach oraz ciemne o nutach bardziej wytrawnych. 

Oolong - właściwości

Herbata oolong zawiera zestaw witamin m.in. A, B, C, E i K oraz wiele minerałów takich jak: magnez, fosfor, miedź, wapń, potas, selen i cynk. Ponadto jest źródłem antyoksydantów, które posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Minimalizują one ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, a dzięki zawartości taniny, wspiera pracę układu odpornościowego.

Regularne picie herbaty oolong przynosi wiele korzyści, takich jak:

   • Reguluje poziom cukru we krwi
   • Pomaga w obniżeniu stresu
   • Poprawia pracę mózgu, wspiera pamięć i koncentrację
   • Pomaga w odchudzaniu
   • Spowalnia rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wielu innych chorób: Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy, nadciśnienia.

Oolong - sposób parzenia 

Jak zaparzyć herbatę oolong, aby wydobyć z niej jak najwięcej właściwości prozdrowotnych? Jest to banalnie proste:

1 łyżeczkę herbaty na 200 ml wody, zalewamy wodą o temperaturze od 90-96°C. Parzymy od 2-3 minut. Po zaparzeniu, najlepiej oddzielić liście od gotowego naparu.
Jeżeli chcemy zwiększyć moc naparu należy użyć więcej liści, a nie wydłużać czas parzenia.
Dobrej jakości herbatę, można parzyć kilka razy, według uznania.

Sprawdź herbaty oolong dostępne w naszej ofercie Kliknij tutaj