Biała herbata: Delikatność smaku i moc właściwości

Biała herbata: Delikatność smaku i moc właściwości

Biała herbata, choć mniej znana niż jej zielone czy czarne odpowiedniki, zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim niezwykłym właściwościom zdrowotnym i delikatnemu smakowi.

Krótka historia białej herbaty

Biała herbata pochodzi z chińskiej prowincji Fujian. Jej nazwa wzięła się od srebrzystych, białych puchów, które pokrywają młode pąki herbaty. W przeciwieństwie do innych rodzajów herbaty, biała jest najmniej przetworzona, co pozwala zachować jej naturalne właściwości. Jej historia sięga czasów dynastii Tang (618-907 n.e.), kiedy to była traktowana jako cenny dar dla cesarza.

Właściwości zdrowotne białej herbaty

Biała herbata jest bogata w antyoksydanty, zwłaszcza polifenole, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. Dzięki temu może przeciwdziałać procesom starzenia się skóry i chronić przed chorobami serca. Ponadto, badania wykazały, że biała herbata może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej i zapobiegać powstawaniu nowych komórek tłuszczowych. Jej regularne picie może również wspierać układ odpornościowy i poprawiać nastrój.

Zawartość kofeiny w białej herbacie

Choć biała herbata zawiera kofeinę, jej ilość jest zdecydowanie mniejsza niż w czarnej czy zielonej herbacie. Średnio, filiżanka białej herbaty zawiera od 15 do 30 mg kofeiny, podczas gdy w czarnej herbacie ta ilość wynosi od 40 do 70 mg. Dzięki temu biała herbata jest idealnym wyborem dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny, ale nie chcą rezygnować z przyjemności picia herbaty.

Najlepszy sposób parzenia białej herbaty

Aby w pełni docenić smak i aromat białej herbaty, warto znać kilka zasad jej parzenia. Najlepiej używać świeżej, niegotowanej wody o temperaturze około 80°C. Białą herbatę warto parzyć nieco dłużej niż zieloną - od 4 do 8 minut. Dzięki temu uwalniają się wszystkie jej aromaty i właściwości zdrowotne. Jeśli jesteś miłośnikiem białej herbaty, warto spróbować Herbaty Białej Euphoria lub Herbaty Białej Long Zhu dostępnych w ofercie Cofftea.

Podsumowanie

Biała herbata, choć mniej popularna niż inne rodzaje, zasługuje na uwagę każdego miłośnika tego napoju. Jej delikatny smak i liczne właściwości zdrowotne sprawiają, że jest idealnym wyborem na każdą porę roku. Jeśli jeszcze jej nie próbowałeś, teraz jest idealny moment, by to zmienić!