Earl Grey: Klasyczna herbata z nutą bergamotki

Earl Grey: Klasyczna herbata z nutą bergamotki

Herbata Earl Grey to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie. Jej charakterystyczny smak i aromat przyciągają miłośników herbaty z każdego zakątka globu. Ale skąd się wzięła i co ją wyróżnia?

Historia herbaty Earl Grey

Legenda głosi, że herbata Earl Grey została nazwana na cześć Charlesa Greya, 2. hrabiego Grey, który był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Mówi się, że hrabia otrzymał unikalną mieszankę herbaty jako podziękowanie za uratowanie życia syna chińskiego mandaryna. Chociaż nie ma dowodów potwierdzających tę historię, stała się ona nieodłączną częścią mitologii tej herbaty.

Czy Earl Grey to czarna herbata?

Tak, podstawą herbaty Earl Grey jest zazwyczaj czarna herbata, choć można spotkać też wersje na bazie zielonej czy białej herbaty. To właśnie czarna herbata daje jej mocny i intensywny smak, który doskonale komponuje się z dodatkiem olejku z bergamotki.

Z czego zrobiona jest herbata Earl Grey?

Kluczem do charakterystycznego smaku Earl Grey jest bergamotka - cytrus pochodzący z regionu Kalabria we Włoszech. To właśnie olejek z tego owocu nadaje herbatie jej unikalny, lekko cytrusowy aromat.

Czy Earl Grey pije się z mlekiem?

Chociaż tradycyjnie Earl Grey serwowana jest bez dodatków, niektórzy decydują się dodać odrobinę mleka czy cytryny. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Mleko łagodzi smak herbaty, podczas gdy cytryna podkreśla jej cytrusowy charakter.

Różne odmiany Earl Grey

Dzięki popularności tej herbaty, powstało wiele jej odmian. Oto kilka z nich:

Podsumowanie

Herbata Earl Grey to prawdziwa klasyka, która zachwyca od wieków. Jej unikalny smak i aromat sprawiają, że jest idealna na każdą porę dnia. Bez względu na to, czy wybierzesz klasyczną wersję, czy jedną z nowoczesnych odmian, Earl Grey zawsze będzie doskonałym wyborem.